Poznáme termín spustenia 3. kola dotácií

Poznáme termín spustenia 3. kola dotácií

Spustenie tretieho kola projektu Zelená domácnostiam Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) opäť posúva. Tentoraz však oznámila presný termín, kedy môžu domácnosti opäť žiadať o poukážky na nákup a inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie.

Predošlé kolo spustené vo februári 2016 predčilo všetky očakávania. Záujem bol enormný. Vyčlenené finančné prostriedky z celkového balíčka sa minuli za neuveriteľné štyri hodiny. Stránku www.zelenadomacnostiam.sk, kde je možné o poukážky žiadať, navštívilo v ten deň viac než 6000 unikátnych používateľov. Bolo vydaných  3216 poukážok v hodnote 7 miliónov eur. Nakoniec bolo rezervovaných a následne aj preplatených poukážok podstatne menej. V júli boli z celkového počtu uhradených len 1723 poukážok v hodnote 3,6milióna eur. Množstvo žiadostí o preplatenie doručených na poslednú chvíľu spôsobilo, že SIEA nebola schopná dodržať termíny, ktoré si sama stanovila. Okrem lehôt na preplácanie zhotoviteľom to zbrzdilo aj spustenie ďalších kôl.

Domácnosti čakajú kontroly

Podľa vedúceho odboru komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislava Jurkoviča čakajú domácnosti v niektorých prípadoch kontroly na mieste inštalácie. Týka sa to najmä prípadov, kde zariadenie je nainštalované v domácnosti prepojenej so zhotoviteľom (firmou, ktorá zariadenie inštalovala), prípadne domácnosti so sídlom, či prevádzkou podnikateľských subjektov. Kontroly sú plánované nielen v prípade poukážok čakajúcich na preplatenie, ale dokonca aj tých, ktoré už preplatené boli. To výrazne predlžuje celkový harmonogram projektu.

3. kolo v septembri 2016

Pôvodne bolo tretie kolo naplánované ešte na mesiace jún-júl. Nakoniec si musíme počkať. Dokedy?

Deň s veľkým „D“ pre všetkých čakateľov bude 6. septembra 2016. Výzvu vyhlási SIEA na presné poludnie. Nové poukážky budú platné len tri mesiace a sú určené iba pre domácnosti z mimobratislavských krajov. Záujemcovia tak získali viac času na prípravu. Agentúra apeluje na domácnosti, aby nenechávali všetko na poslednú chvíľu a prekonzultovali svoj výber s certifikovanými zhotoviteľmi.

Čo ak 3. kolo nestihnete?

Slovenská inovačná a energetická agentúra plánuje ďalšie kolá vyhlásiť osobitne. Samostatne pre Bratislavský samosprávny kraj a až potom pre ostatné regióny. Ešte začiatkom apríla 2016 o tom informovala generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová. Aj spustenie ďalších kôl závisí od počtu vydaných poukážok, resp. od počtu nainštalovaných zariadení a predložených žiadostí o preplatenie poukážok. Predpokladáme však, že pre mimobratislavské kraje bude 3. kolo posledná šanca získať príspevok ešte v tomto roku.

Doposiaľ sme svedkami toho, ako sa celý projekt Zelená domácnostiam a systém okolo žiadania a preplácania dotácií postupne formuje. Každý, kto má záujem ušetriť pri nákupe a inštalácií OZE až do 3700,-eur, je určite netrpezlivý ako sa to vyvinie s ďalšími výzvami. Ostáva však len čakať s čím nás agentúra prekvapí.

Dotácie na dosah ruky

Ak aj Vy chcete ušetriť na obnoviteľných zdrojoch energie a nechcete nič premeškať, sme tu pre Vás. Situáciu okolo dotácií neustále sledujeme a pri akýchkoľvek zmenách Vás budeme kontaktovať. Navyše vieme odborne poradiť pri výbere zdroja, vypočítať obstarávacie náklady či návratnosť celej investície.

Zelená domácnostiam III. Zásobníky otvorené začiatkom mája

By |apríl 26th, 2022|Categories: Dotácie na rodinné domy, Poukážky, Žiadosti o dotácie|

Dlho očakávané tretie pokračovanie projektu Zelená domácnostiam je tu. Slovenská inovačná a energetická agentúra zverejnila harmonogram otvorenia zásobníkov. Domácnosti budú môcť požiadať o dotáciu na každé zo štyroch dotovaných zariadení už v prvej polovici mája. [...]

Zásobníky mimoriadne otvorené začiatkom septembra

By |august 18th, 2021|Categories: Dotácie na rodinné domy, Poukážky, Žiadosti o dotácie|

Slovenská inovačná a energetická agentúra na svojich stránkach zverejnila, že začiatkom septembra otvorí zásobníky pre podávanie online žiadostí o poukážky. Alokácie na jednotlivé zariadenia na tento rok sú už vyčerpané a zásobníky sú zatvorené [...]

Kotlíkové dotácie zrušené. Envirorezort chystá náhradu

By |február 26th, 2021|Categories: Dotácia na plynový kotol, Dotácie na rodinné domy, Nezaradené, Žiadosti o dotácie|

Peripetie s kotlíkovými dotáciami Pred dvoma rokmi, v apríli 2019 Vláda Slovenskej republiky schválila zmenu Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom bolo zníženie emisií prachových častíc do ovzdušia. Práve s tým má Slovensko problém už niekoľko rokov. [...]

Zásobníky otvorené od februára

By |január 25th, 2021|Categories: Dotácie na rodinné domy, Poukážky, Žiadosti o dotácie|

Slovenská inovačná a energetická agentúra zverejnila harmonogram oprávnených období pre podávanie žiadostí o poukážky na rok 2021. Zásobníky pre podávanie žiadostí o dotáciu sa pre jednotlivé  zariadenia otvoria počas februára 2021 v stanovený deň o 15:00 hodine. [...]

By |2017-04-21T09:32:45+00:00august 3rd, 2016|Nezaradené, Žiadosti o dotácie|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.