Dotácie na plynové kotly o krok bližšie

Dotácie na plynové kotly o krok bližšie

O dotáciách pre domácnosti na výmenu starých kotlov na drevo za nové plynové kondenzačné kotly sa hovorí intenzívnejšie už od začiatku tohto roka. Predbežné informácie, ktoré zverejnilo ministerstvo životného prostredia, dokonca i premiér, boli veľmi sľubné. Suma 4000,-eur pre domácnosť a spustenie projektu ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny 2019/2020.

Jeseň je tu a výzva bola vyhlásená. Teda aspoň tak to komunikujú média ako aj samotné ministerstvo životného prostredia.

„Odštartovali kotlíkové dotácie. Ľudia môžu žiadať tisíce eur na nový kotol„

Ako to teda je a kde sa dá podať žiadosť?

 Na projekt kotlíkových dotácií sa zo štátneho rozpočtu i finančných prostriedkov zo zdrojov EÚ vyčlenilo 35miliónov eur. 30. septembra 2019 vyhlásilo ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR prvú etapu tzv. kotlíkovej dotácie. Tá umožňuje v tejto fáze žiadať o finančné zdroje vyšším územným celkom alebo štátnym rozpočtovým organizáciám v oblasti tvorby a ochrany životného prostredia.

Inými slovami to znamená, že ministerstvo dostalo balík peňazí a teraz hľadá niekoho, kto pripraví celý projekt kotlíkových dotácií. Teda niekto, kto to vymyslí, dohliadne, určí pravidlá a zaistí výmenu starých kotlov. Čaká nás teda ešte dlhý proces príprav, kým sa domácnosti reálne dostanú k štátnym príspevkom. Podľa optimistických slov ministra životného prostredia Lászlá Sólymosa sa predpokladá, že prvé štátne príspevky pre domácnosti na výmenu kotlov by sa mohli rozdať presne o rok, teda pred začiatkom vykurovacej sezóny 2020/2021.

Predpokladá sa, že kotlíkové dotácie:

 • sa budú týkať len domácností, ktoré vykurujú starými kotlami na drevo a uhlie a vymenia ich za nové plynové kondenzačné kotly

 • sa nebudú udeľovať spätne domácnostiam, ktoré už výmenu podstúpili

 • budú spustené na jeseň 2020

 • budú vo výške 3000,-eur

Celý projekt má za cieľ ochrániť životné prostredie a znížiť prachové častice v ovzduší, s ktorým má Slovensko každoročne počas zimy problém. Predpokladá sa, že až 125tisíc slovenských domácností vykuruje kotlami na drevo a uhlie staršími než 30rokov. Finančné príspevky do výšky 3000,-eur by im tak mohli výrazne pokryť náklady spojené s prechodom na efektívnejšie plynové kúrenie.  Počas pilotného projektu kotlíkových dotácií by tak mohlo byť podporených približne 10 000kotlov. Ministerstvo si však kladie za cieľ v podobných projektoch pokračovať a hľadať ďalšie spôsoby motivácie a podpory domácnosti pri prechode na ekologickejšie spôsoby vykurovania a ohrevu vody.

About the Author:

30 komentárov

 1. Kalman Jozef 4. októbra 2019 at 13:32 - Reply

  Mal by som záujem o dotacie.

  • Dáša Šišková 4. októbra 2019 at 13:32 - Reply

   Dobry den, o ake dotacie by ste mali zaujem? Kotlikove dotacie este nie su spustene. No je mozne ziadat o dotacie na obnovitelne zdroje energie z projektu Zelena domacnostiam. Viac info najdete

 2. David 4. októbra 2019 at 22:03 - Reply

  dobry den,

  poprosil by som blizsie info o vymene stareho kotla na drevo na plynovy, aky formular treba vyplnit a kam posielat.

  dakujem za pomoc

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 7:50 - Reply

   Dobry den, stale plati to, co je uvedene v clanku. Domacnosti este nemozu ziadat o kotlikove dotacie. Podla slov ministra zivotneho prostredia budu moct domacnosti poziadat o prispevky na vymenu starych kotlov na drevo za novy plynovy najskor v buducom roku pred zaciatkom vykurovacej sezony. Pekny den.

 3. Beata 5. októbra 2019 at 8:52 - Reply

  Dobry den. Mala by som zaujem o dotaciu na plynovy kotol. Prosim, kde podat ziadost a aky formular pouzit?

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 7:51 - Reply

   Dobry den, o dotacie este nie je mozne ziadat. Plati to, co mame uvedene v clanku. Domacnosti budu moct ziadat o dotaciu najskor v buducom roku pred zaciatkom vykurovacej sezony 2020.

 4. Eva Buzalková 5. októbra 2019 at 11:23 - Reply

  DOBRÝ DEŇ,MALA BY SOM ZÁUJEM O DOTACIU NA PLYNOVÝ KOTOL POUŽIVAME KOTOL NA TUHÉ PALIVO,DREVO,BYVAME V MALOM STARŠOM RODINNOM DOMCEKU,NA DEDINE,KDE MAME ZAVEDENÝ OBECNÝ PLYN,,VO SVÄTOM ANTONE,MAME ZAVEDENÚ PRIPOJKU DO NÁŠHO DOMU,KDE VYUŽÍVAME IBA PLYN.SPORÁK,A TAKTIEŽ MÁME ZAVEDENÚ AJ PRÍPOJKU NA PEC-PL.KOYOL,ZATIAĹ SME TO PONECHÁVALI TAK,AKO VÝHODNÚ REZERVU.NO MANŽEL MI UMREL,SYNOVIA ŽIJÚ V ZAHRANIČÍ,JA SOM V R.DOME ZOSTALA NA VŠETKO VIACMENEJ SAMA,CHODIA DOMOV,TAK DVAKRÁT V ROKU,ČO JE MÁLO,AJ S OALIVOM-DREVOM,TO BUDE ČORAZ ŤAŽŠIE,MNE TIEŽ ROKY PRIBÚDAJÚ,A PRETO SOM SA ROZHODLA PRE ŽIADOSŤ O DOTÁCIU NA PLYNOVÝ KOTOL,PRE MŇA UŽ JEDNODUCHŠIE,VÝHODNEJŠIE.VEĹMI BY SOM BOLA VÁM VĎAČNÁ A ZAVIAZANÁ,KEBY MI BOLO VYHPVENE,A SCHVÁLELI TAK MOJU PROSBU A ZÁUJEM.S PPZDRAVOM BUZALKOVÁ

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 7:52 - Reply

   Dobry den, o dotaciu na plynovy kotol este nie je mozne ziadat. O vyzve pre domacnosti budeme informovat hned, ako bude zverejneny jej termin.

 5. Peter 5. októbra 2019 at 12:02 - Reply

  Dobry den. Rad by som sa opytal konkretne, nakolko podla zverejnených info mi to nie je dost jasne napr.:
  1. V pripade, ze domacnost kuri sucastne plynom aj tuhym palivom, ako to je v tomto pripade? Vymeni sa stary plynovy kotol za novy a kotol na tuhe palivo sa musi zlikvidovat?
  2. Ako bude prebiehat vymena v praxi? Kto kuri iba drevom a vymeni sa mu kotol za plynovy, nebude mat moznost aj nadalej kurit kombinovane? Stary kotol sa mu zabavi, podpise cestne prehlasenie, ze kurit drevom nebude alebo ako?
  Dakujem za odpoved.

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 7:55 - Reply

   Dobry den, kedze projekt je len v pripravnej faze, vsetky podmienky este urci statna organizacia, ktora pripravi projekt a prihlasi sa v sucasnej vyzve. Zatial su zname len tieto informacie, ktore mame uvedene v clanku. Sposob, ako budu osetrovat to, aby domacnosti po vymene za plynovy kotol vyuzivali len ten, teda este nie je znamy. Ihned ako sa projekt posunie dalej a budu vyspecifikovane nove skutocnosti, budeme o tom informovat tu na https://www.zelenedotacie.sk alebo aj na nasom facebook profile na https://bit.ly/2Oo7EF9

 6. Robert 6. októbra 2019 at 11:31 - Reply

  Dobry den kedze dotacie sa budu pridelovat az buduci rok bude sa dat az buduci rok onich ziadat alebo sa to da niekde uz teraz? Myslim spominane dotacie na vymenu kotlov na pevne palivo za kondenzacny kotol.

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 7:57 - Reply

   Vyzva je sice vyhlasena uz teraz, ale je urcena pre uzemne celky alebo statne organizacie. Dalsia faza, kedy budu moct ziadat o dotaciu domacnosti, bude najskor v buducom roku niekedy pred zaciatkom vykurovacej sezony 2020. Odpocuram sledovat nasu stranku, pripadne facebook profil na https://bit.ly/2Oo7EF9, kde o novych skutocnostiach budeme urcite vcas informovat.

 7. Katarína Kováčová 6. októbra 2019 at 19:44 - Reply

  Dobrý deň,
  ako sa môžem prihlásiť do dotácie o výmenu starého kotla na drevo za plynový kotol? Bude tento projekt riešiť vyšší územný celok v banskobystrickom kraji? V médiách som počula tak, že oni musia napísať projekt a keď získajú prostriedky, tak ich budú prerozdeľovať medzi domácnosti, ktoré sa do projektu prihlásia. Rada by som to urobila, aj keď budeme musieť ešte aspoň rok čakať na výmenu kotla. Ďakujem za odpoveď.

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 8:00 - Reply

   Dobry den, ano velmi spravne ste to pochopili. Zatial mozu ziadat o dotaciu uzemne celky alebo statne organizacie. Do vyzvy sa vsak nemusia prihlasit. Vsetko je teda zatial otvorene a caka sa na niekoho, kto sa projektu ujme. Mozno sa zriadi podobna agentura ako je SIEA, ktora dohliada na dotacie na obnovitelne zdroje energie. V pripade akychkolvek zmien alebo novsich, aktualnejsich informacii o tom budeme urcite informovat aj na nasom facebook profile na https://bit.ly/2Oo7EF9

 8. Katarína Kováčová 7. októbra 2019 at 12:46 - Reply

  Ešte by som mala dve otázky:
  1) Kde presne sa môžem informovať, či sa vyšší územný celok chopil príležitosti pre svojich občanov a zapojí sa do dotácie?
  2) Pred budúcoročnou vykurovacou sezónou sa budem môcť zapojiť do dotácie aj samostatne ako domácnosť, bez toho, aby som to musela riešiť cez vyšší územný celok?
  Ďakujem za odpovede.

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 12:50 - Reply

   Dobry den,
   1, Nie je iste, ze tieto dotacie bude riesit vyssi uzemny celok. Nikto im neprikazuje, aby sa do vyzvy zapojili. Moze sa toho chopit nejaka statna organizacia, ako to je v pripade Slovenskej informacnej a energetickej agentury, ktora spravuje dotacie na obnovitelne zdroje energie.

   2, Kym sa nevyberie poskytovatel dotacie, resp. niekto, kto to vymysli, zastresi, uda pravidla a podmienky ziskania prispevku, domacnosti nebudu moct ziadat o prispevok na vymenu kotlov.

 9. Silvia 17. októbra 2019 at 9:59 - Reply

  Dobrý deň chcem sa opitat kam treba podať žiadosť?

 10. Katarina Erdelyiova 17. októbra 2019 at 19:23 - Reply

  Dobrý deň, my mame síce plynový kotol sle ma uz 40 rokov a chceme ho vymeniť. Existuje nejaka dotácia alebo vynimka v tomto prípade?

  • Dáša Šišková 18. októbra 2019 at 7:26 - Reply

   Podla zatial zverejnenych podmienok projektu sa kotlikove dotacie budu tykat LEN domacnosti, ktore kuria starymi kotlami na drevo a prejdu na kurenie plynovymi kondenzacnymi kotlami. Domacnosti, ktore uz predtym kurili plynom, sa to nebude tykat, resp. spotreba zemného plynu v ziadajucej domacnosti za predchádzajúci kalendárny rok nesmie prekročiť 700 m3.

 11. Karol Stehel 18. októbra 2019 at 6:41 - Reply

  Dobrý deň,
  čakal som na dotáciu, ktorá mala byť podľa pôvodných info už tento rok na jeseň.
  Keďže som už nemohol čakať, tak som si dal urobil prípojku a inštalovať kotol už teraz. Je možné žiadať o dotáciu spätne?
  ďakujem za info
  spp Karol

  • Dáša Šišková 18. októbra 2019 at 7:18 - Reply

   Dobry den Karol, zatial sa projekt len pripravuje a teda podmienky este nie su zname. Zatial to nik nevylucil. Pri projekte Zelena domacnostiam na nakup a instalaciu obnovitelnych zdrojov energie ale nie je mozne ziadat o dotaciu spatne. Pekny den.

 12. Robo 18. októbra 2019 at 7:59 - Reply

  Dobry den koli kotlikovym dotaciam som si nezabezpecil drevo a kotol som mal uz v strasnom stave a dal som ho vymenit za novy kondenzacny 16.9.2019 a spoliehal som sa na dotacie kedze stat to tak prezentoval tak som sa aj zabezpecil a teraz nemam narok na ziadny prispevok??? Mam este aj stary kotol a ku novemu mam aj fakturu aj zmluvu o dielo kedze slo o komplexnejsiu renovaciu kotolne. Ak budu spustene teda dotacie nemam ziadny narok na spatne prispevky???

  • Dáša Šišková 18. októbra 2019 at 8:02 - Reply

   Dobry den, zatial nie su zname presne podmienky projektu. Kotlikove dotacie su len v stadiu pripravy. Ministerstvo zivotneho prostredia vsak hovorilo o tom, ze ziadajuca domacnost za predchadzajuci kalendarny rok nesmie prekrocit spotrebu plynu 700m3.

 13. Eva Buzalková 22. októbra 2019 at 17:34 - Reply

  DOBRÝ DEŇ,MÁM ZÁUJEM O DOTÁCIU NA PLYNOVÝ KOTOL,A PLYNOVÚ PRIPOJKU MAME ZAVEDENÚ PRIAMO V NAŠOM DOME.KEĎŽE MÁME KOTOL NA TUHÉ PALIVO,DREVO JE DOSŤ DRAHÉ JE S NUM DOSŤ PRÁCE,SOM SAMA V DOMACNOSTI,SYNOVIA SU V ZAHRANIČI,SOM VDOVA,MOJA PROSBA JE Z MOJEJ STRANY OPOTSTATNENÁ.PROSÍM O INFORMACIE,VOPRED ĎAKUJEM

  • Dáša Šišková 23. októbra 2019 at 7:44 - Reply

   Dobry den Eva, o dotaciu nie je mozne momentalne ziadat. Podla informacii z ministerstva zivotneho prostredia bude projekt pre domacnosti spusteny najskor o rok, tj. jesen 2020.

 14. Zdeno 12. novembra 2019 at 9:26 - Reply

  Dobrý deň. Ak som dobre pochopil tak o dotácie na plynové kotly je možné žiadať až na budúci rok. To je v roku 2020. A je tam podmienka vyhodiť kotol na tuhé palivo? A ešte sa chcem spýtať či bude možnosť výberu firiem alebo budú predom určené. Ďakujem za odpoveď.

  • Dáša Šišková 25. novembra 2019 at 11:37 - Reply

   Dobry den, podla najnovsich informacii z ministerstva zivotneho prostredia, bude mozne ziadat o kotlikove dotacie NAJSKOR na jesen 2020. Zatial len ziskali peniaze z EU a teraz musia cely projekt vymysliet, koho a za akych podmienok bude mozne statny prispevok ziskat.

 15. Prokopovičová Anna 24. novembra 2019 at 12:46 - Reply

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či si môžem žiadať o dotáciu na plynový kotol, ak bývam v staršom rodinnom dome a vykurujem pevným palivom, ale formou kachľových pecí, nie kotlom na tuhé palivo. Ohrev vody mám riešený cez elektrický bojler. Plynovú prípojku som si dala zaviesť tohto roku / 2019 /, ale zatiaľ som nerealizovala celý projekt vykurovania. Ďakujem. Anka

  • Dáša Šišková 25. novembra 2019 at 11:36 - Reply

   Zdravim Anka, projekt kotlikovych dotacii sa este len pripravuje. To znamena, ze podmienky projektu, kto kazdy bude moct ziadat, aka bude vyska dotacii, za akych podmienok ju bude mozne ziskat….to vsetko este nie je zname.

Leave A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.