Dotácie na plynové kotly o krok bližšie

Dotácie na plynové kotly o krok bližšie

O dotáciách pre domácnosti na výmenu starých kotlov na drevo za nové plynové kondenzačné kotly sa hovorí intenzívnejšie už od začiatku tohto roka. Predbežné informácie, ktoré zverejnilo ministerstvo životného prostredia, dokonca i premiér, boli veľmi sľubné. Suma 4000,-eur pre domácnosť a spustenie projektu ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny 2019/2020.

Jeseň je tu a výzva bola vyhlásená. Teda aspoň tak to komunikujú média ako aj samotné ministerstvo životného prostredia.

„Odštartovali kotlíkové dotácie. Ľudia môžu žiadať tisíce eur na nový kotol„

Ako to teda je a kde sa dá podať žiadosť?

 Na projekt kotlíkových dotácií sa zo štátneho rozpočtu i finančných prostriedkov zo zdrojov EÚ vyčlenilo 35miliónov eur. 30. septembra 2019 vyhlásilo ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR prvú etapu tzv. kotlíkovej dotácie. Tá umožňuje v tejto fáze žiadať o finančné zdroje vyšším územným celkom alebo štátnym rozpočtovým organizáciám v oblasti tvorby a ochrany životného prostredia.

Inými slovami to znamená, že ministerstvo dostalo balík peňazí a teraz hľadá niekoho, kto pripraví celý projekt kotlíkových dotácií. Teda niekto, kto to vymyslí, dohliadne, určí pravidlá a zaistí výmenu starých kotlov. Čaká nás teda ešte dlhý proces príprav, kým sa domácnosti reálne dostanú k štátnym príspevkom. Podľa optimistických slov ministra životného prostredia Lászlá Sólymosa sa predpokladá, že prvé štátne príspevky pre domácnosti na výmenu kotlov by sa mohli rozdať presne o rok, teda pred začiatkom vykurovacej sezóny 2020/2021.

Predpokladá sa, že kotlíkové dotácie:

 • sa budú týkať len domácností, ktoré vykurujú starými kotlami na drevo a uhlie a vymenia ich za nové plynové kondenzačné kotly

 • sa nebudú udeľovať spätne domácnostiam, ktoré už výmenu podstúpili

 • budú spustené na jeseň 2020

 • budú vo výške 3000,-eur

Celý projekt má za cieľ ochrániť životné prostredie a znížiť prachové častice v ovzduší, s ktorým má Slovensko každoročne počas zimy problém. Predpokladá sa, že až 125tisíc slovenských domácností vykuruje kotlami na drevo a uhlie staršími než 30rokov. Finančné príspevky do výšky 3000,-eur by im tak mohli výrazne pokryť náklady spojené s prechodom na efektívnejšie plynové kúrenie.  Počas pilotného projektu kotlíkových dotácií by tak mohlo byť podporených približne 10 000kotlov. Ministerstvo si však kladie za cieľ v podobných projektoch pokračovať a hľadať ďalšie spôsoby motivácie a podpory domácnosti pri prechode na ekologickejšie spôsoby vykurovania a ohrevu vody.

About the Author:

82 komentárov

 1. Kalman Jozef 4. októbra 2019 at 13:32 - Reply

  Mal by som záujem o dotacie.

  • Dáša Šišková 4. októbra 2019 at 13:32 - Reply

   Dobry den, o ake dotacie by ste mali zaujem? Kotlikove dotacie este nie su spustene. No je mozne ziadat o dotacie na obnovitelne zdroje energie z projektu Zelena domacnostiam. Viac info najdete

 2. David 4. októbra 2019 at 22:03 - Reply

  dobry den,

  poprosil by som blizsie info o vymene stareho kotla na drevo na plynovy, aky formular treba vyplnit a kam posielat.

  dakujem za pomoc

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 7:50 - Reply

   Dobry den, stale plati to, co je uvedene v clanku. Domacnosti este nemozu ziadat o kotlikove dotacie. Podla slov ministra zivotneho prostredia budu moct domacnosti poziadat o prispevky na vymenu starych kotlov na drevo za novy plynovy najskor v buducom roku pred zaciatkom vykurovacej sezony. Pekny den.

 3. Beata 5. októbra 2019 at 8:52 - Reply

  Dobry den. Mala by som zaujem o dotaciu na plynovy kotol. Prosim, kde podat ziadost a aky formular pouzit?

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 7:51 - Reply

   Dobry den, o dotacie este nie je mozne ziadat. Plati to, co mame uvedene v clanku. Domacnosti budu moct ziadat o dotaciu najskor v buducom roku pred zaciatkom vykurovacej sezony 2020.

 4. Eva Buzalková 5. októbra 2019 at 11:23 - Reply

  DOBRÝ DEŇ,MALA BY SOM ZÁUJEM O DOTACIU NA PLYNOVÝ KOTOL POUŽIVAME KOTOL NA TUHÉ PALIVO,DREVO,BYVAME V MALOM STARŠOM RODINNOM DOMCEKU,NA DEDINE,KDE MAME ZAVEDENÝ OBECNÝ PLYN,,VO SVÄTOM ANTONE,MAME ZAVEDENÚ PRIPOJKU DO NÁŠHO DOMU,KDE VYUŽÍVAME IBA PLYN.SPORÁK,A TAKTIEŽ MÁME ZAVEDENÚ AJ PRÍPOJKU NA PEC-PL.KOYOL,ZATIAĹ SME TO PONECHÁVALI TAK,AKO VÝHODNÚ REZERVU.NO MANŽEL MI UMREL,SYNOVIA ŽIJÚ V ZAHRANIČÍ,JA SOM V R.DOME ZOSTALA NA VŠETKO VIACMENEJ SAMA,CHODIA DOMOV,TAK DVAKRÁT V ROKU,ČO JE MÁLO,AJ S OALIVOM-DREVOM,TO BUDE ČORAZ ŤAŽŠIE,MNE TIEŽ ROKY PRIBÚDAJÚ,A PRETO SOM SA ROZHODLA PRE ŽIADOSŤ O DOTÁCIU NA PLYNOVÝ KOTOL,PRE MŇA UŽ JEDNODUCHŠIE,VÝHODNEJŠIE.VEĹMI BY SOM BOLA VÁM VĎAČNÁ A ZAVIAZANÁ,KEBY MI BOLO VYHPVENE,A SCHVÁLELI TAK MOJU PROSBU A ZÁUJEM.S PPZDRAVOM BUZALKOVÁ

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 7:52 - Reply

   Dobry den, o dotaciu na plynovy kotol este nie je mozne ziadat. O vyzve pre domacnosti budeme informovat hned, ako bude zverejneny jej termin.

 5. Peter 5. októbra 2019 at 12:02 - Reply

  Dobry den. Rad by som sa opytal konkretne, nakolko podla zverejnených info mi to nie je dost jasne napr.:
  1. V pripade, ze domacnost kuri sucastne plynom aj tuhym palivom, ako to je v tomto pripade? Vymeni sa stary plynovy kotol za novy a kotol na tuhe palivo sa musi zlikvidovat?
  2. Ako bude prebiehat vymena v praxi? Kto kuri iba drevom a vymeni sa mu kotol za plynovy, nebude mat moznost aj nadalej kurit kombinovane? Stary kotol sa mu zabavi, podpise cestne prehlasenie, ze kurit drevom nebude alebo ako?
  Dakujem za odpoved.

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 7:55 - Reply

   Dobry den, kedze projekt je len v pripravnej faze, vsetky podmienky este urci statna organizacia, ktora pripravi projekt a prihlasi sa v sucasnej vyzve. Zatial su zname len tieto informacie, ktore mame uvedene v clanku. Sposob, ako budu osetrovat to, aby domacnosti po vymene za plynovy kotol vyuzivali len ten, teda este nie je znamy. Ihned ako sa projekt posunie dalej a budu vyspecifikovane nove skutocnosti, budeme o tom informovat tu na https://www.zelenedotacie.sk alebo aj na nasom facebook profile na https://bit.ly/2Oo7EF9

 6. Robert 6. októbra 2019 at 11:31 - Reply

  Dobry den kedze dotacie sa budu pridelovat az buduci rok bude sa dat az buduci rok onich ziadat alebo sa to da niekde uz teraz? Myslim spominane dotacie na vymenu kotlov na pevne palivo za kondenzacny kotol.

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 7:57 - Reply

   Vyzva je sice vyhlasena uz teraz, ale je urcena pre uzemne celky alebo statne organizacie. Dalsia faza, kedy budu moct ziadat o dotaciu domacnosti, bude najskor v buducom roku niekedy pred zaciatkom vykurovacej sezony 2020. Odpocuram sledovat nasu stranku, pripadne facebook profil na https://bit.ly/2Oo7EF9, kde o novych skutocnostiach budeme urcite vcas informovat.

 7. Katarína Kováčová 6. októbra 2019 at 19:44 - Reply

  Dobrý deň,
  ako sa môžem prihlásiť do dotácie o výmenu starého kotla na drevo za plynový kotol? Bude tento projekt riešiť vyšší územný celok v banskobystrickom kraji? V médiách som počula tak, že oni musia napísať projekt a keď získajú prostriedky, tak ich budú prerozdeľovať medzi domácnosti, ktoré sa do projektu prihlásia. Rada by som to urobila, aj keď budeme musieť ešte aspoň rok čakať na výmenu kotla. Ďakujem za odpoveď.

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 8:00 - Reply

   Dobry den, ano velmi spravne ste to pochopili. Zatial mozu ziadat o dotaciu uzemne celky alebo statne organizacie. Do vyzvy sa vsak nemusia prihlasit. Vsetko je teda zatial otvorene a caka sa na niekoho, kto sa projektu ujme. Mozno sa zriadi podobna agentura ako je SIEA, ktora dohliada na dotacie na obnovitelne zdroje energie. V pripade akychkolvek zmien alebo novsich, aktualnejsich informacii o tom budeme urcite informovat aj na nasom facebook profile na https://bit.ly/2Oo7EF9

 8. Katarína Kováčová 7. októbra 2019 at 12:46 - Reply

  Ešte by som mala dve otázky:
  1) Kde presne sa môžem informovať, či sa vyšší územný celok chopil príležitosti pre svojich občanov a zapojí sa do dotácie?
  2) Pred budúcoročnou vykurovacou sezónou sa budem môcť zapojiť do dotácie aj samostatne ako domácnosť, bez toho, aby som to musela riešiť cez vyšší územný celok?
  Ďakujem za odpovede.

  • Dáša Šišková 7. októbra 2019 at 12:50 - Reply

   Dobry den,
   1, Nie je iste, ze tieto dotacie bude riesit vyssi uzemny celok. Nikto im neprikazuje, aby sa do vyzvy zapojili. Moze sa toho chopit nejaka statna organizacia, ako to je v pripade Slovenskej informacnej a energetickej agentury, ktora spravuje dotacie na obnovitelne zdroje energie.

   2, Kym sa nevyberie poskytovatel dotacie, resp. niekto, kto to vymysli, zastresi, uda pravidla a podmienky ziskania prispevku, domacnosti nebudu moct ziadat o prispevok na vymenu kotlov.

 9. Silvia 17. októbra 2019 at 9:59 - Reply

  Dobrý deň chcem sa opitat kam treba podať žiadosť?

 10. Katarina Erdelyiova 17. októbra 2019 at 19:23 - Reply

  Dobrý deň, my mame síce plynový kotol sle ma uz 40 rokov a chceme ho vymeniť. Existuje nejaka dotácia alebo vynimka v tomto prípade?

  • Dáša Šišková 18. októbra 2019 at 7:26 - Reply

   Podla zatial zverejnenych podmienok projektu sa kotlikove dotacie budu tykat LEN domacnosti, ktore kuria starymi kotlami na drevo a prejdu na kurenie plynovymi kondenzacnymi kotlami. Domacnosti, ktore uz predtym kurili plynom, sa to nebude tykat, resp. spotreba zemného plynu v ziadajucej domacnosti za predchádzajúci kalendárny rok nesmie prekročiť 700 m3.

 11. Karol Stehel 18. októbra 2019 at 6:41 - Reply

  Dobrý deň,
  čakal som na dotáciu, ktorá mala byť podľa pôvodných info už tento rok na jeseň.
  Keďže som už nemohol čakať, tak som si dal urobil prípojku a inštalovať kotol už teraz. Je možné žiadať o dotáciu spätne?
  ďakujem za info
  spp Karol

  • Dáša Šišková 18. októbra 2019 at 7:18 - Reply

   Dobry den Karol, zatial sa projekt len pripravuje a teda podmienky este nie su zname. Zatial to nik nevylucil. Pri projekte Zelena domacnostiam na nakup a instalaciu obnovitelnych zdrojov energie ale nie je mozne ziadat o dotaciu spatne. Pekny den.

 12. Robo 18. októbra 2019 at 7:59 - Reply

  Dobry den koli kotlikovym dotaciam som si nezabezpecil drevo a kotol som mal uz v strasnom stave a dal som ho vymenit za novy kondenzacny 16.9.2019 a spoliehal som sa na dotacie kedze stat to tak prezentoval tak som sa aj zabezpecil a teraz nemam narok na ziadny prispevok??? Mam este aj stary kotol a ku novemu mam aj fakturu aj zmluvu o dielo kedze slo o komplexnejsiu renovaciu kotolne. Ak budu spustene teda dotacie nemam ziadny narok na spatne prispevky???

  • Dáša Šišková 18. októbra 2019 at 8:02 - Reply

   Dobry den, zatial nie su zname presne podmienky projektu. Kotlikove dotacie su len v stadiu pripravy. Ministerstvo zivotneho prostredia vsak hovorilo o tom, ze ziadajuca domacnost za predchadzajuci kalendarny rok nesmie prekrocit spotrebu plynu 700m3.

 13. Eva Buzalková 22. októbra 2019 at 17:34 - Reply

  DOBRÝ DEŇ,MÁM ZÁUJEM O DOTÁCIU NA PLYNOVÝ KOTOL,A PLYNOVÚ PRIPOJKU MAME ZAVEDENÚ PRIAMO V NAŠOM DOME.KEĎŽE MÁME KOTOL NA TUHÉ PALIVO,DREVO JE DOSŤ DRAHÉ JE S NUM DOSŤ PRÁCE,SOM SAMA V DOMACNOSTI,SYNOVIA SU V ZAHRANIČI,SOM VDOVA,MOJA PROSBA JE Z MOJEJ STRANY OPOTSTATNENÁ.PROSÍM O INFORMACIE,VOPRED ĎAKUJEM

  • Dáša Šišková 23. októbra 2019 at 7:44 - Reply

   Dobry den Eva, o dotaciu nie je mozne momentalne ziadat. Podla informacii z ministerstva zivotneho prostredia bude projekt pre domacnosti spusteny najskor o rok, tj. jesen 2020.

 14. Zdeno 12. novembra 2019 at 9:26 - Reply

  Dobrý deň. Ak som dobre pochopil tak o dotácie na plynové kotly je možné žiadať až na budúci rok. To je v roku 2020. A je tam podmienka vyhodiť kotol na tuhé palivo? A ešte sa chcem spýtať či bude možnosť výberu firiem alebo budú predom určené. Ďakujem za odpoveď.

  • Dáša Šišková 25. novembra 2019 at 11:37 - Reply

   Dobry den, podla najnovsich informacii z ministerstva zivotneho prostredia, bude mozne ziadat o kotlikove dotacie NAJSKOR na jesen 2020. Zatial len ziskali peniaze z EU a teraz musia cely projekt vymysliet, koho a za akych podmienok bude mozne statny prispevok ziskat.

 15. Prokopovičová Anna 24. novembra 2019 at 12:46 - Reply

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či si môžem žiadať o dotáciu na plynový kotol, ak bývam v staršom rodinnom dome a vykurujem pevným palivom, ale formou kachľových pecí, nie kotlom na tuhé palivo. Ohrev vody mám riešený cez elektrický bojler. Plynovú prípojku som si dala zaviesť tohto roku / 2019 /, ale zatiaľ som nerealizovala celý projekt vykurovania. Ďakujem. Anka

  • Dáša Šišková 25. novembra 2019 at 11:36 - Reply

   Zdravim Anka, projekt kotlikovych dotacii sa este len pripravuje. To znamena, ze podmienky projektu, kto kazdy bude moct ziadat, aka bude vyska dotacii, za akych podmienok ju bude mozne ziskat….to vsetko este nie je zname.

 16. Róbert Urbánek 9. decembra 2019 at 12:42 - Reply

  Dobrý deň chcem sa opýtať či bude dotácia poskytnutá aj v tom prípade kde nie je plyn ale chceli by sme to riešiť zásobníkom LPG.Takže reálne dôjde ku výmene kotla na tuhé palivo za plynový
  Ďakujem za odpoveď.

  • Dáša Šišková 9. decembra 2019 at 15:06 - Reply

   Dobry den, projekt kotlikovych dotacii je momentalne v stadiu priprav a momentalne nie su zname presne podmienky ziskania statnej dotacie (teda koho kazdeho sa dotacie budu tykat, v akej vyske budu, kedy budu spustene atd…) Situaciu sledujeme a v pripade aktualnejsich informacii o tom urcite budeme na nasich strankach informovat.

 17. Vojtech 16. decembra 2019 at 22:10 - Reply

  Dobrý den,v čechách kotlíková dotácia už beží niekolko rokov.Tam sa tuším nedá vybaviť dotáciu pre prípad ked´sa kurilo v kachlových peciach.Bude aj u nás podobne? CHcem si do bytu namontovať radiátory a kondenzačný kotol.Budem čakať zbytočne na dotáciu?
  Vdaka za odpoved´.

  • Dáša Šišková 17. decembra 2019 at 9:56 - Reply

   Dobry den Vojtech. To, ci budu aj u nas podobne podmienky ako v susednych Cechach este nie je zname. Podmienky ziskania statneho prispevku na nakup a instalaciu plynovych kotlov pri vymene za stare kotly na drevo bude urcovat agentura, ktora zastresi cely projekt kotlikovych dotacii. Zatial ale este nie je vybrany „zhotovitel“ projektu.

 18. Peter 17. decembra 2019 at 12:01 - Reply

  Dobrý deň, keď kurym len krbovými kachlami drevom a chcem si dať zaviesť plyn budem mať nárok na dotáciu?

  • Dáša Šišková 17. decembra 2019 at 13:23 - Reply

   Dobry den Peter, este zatial nie je zname, ci sa dotacia bude vztahovat aj na domacnosti, ktore doposial kurili drevom v kachliach. Podmienky budu zname najskor v buducom roku v lete. Pekny den.

 19. Ľubomíra Šmatláková 27. decembra 2019 at 12:56 - Reply

  Dobrý deň ,moja mamička dôchodkyňa má starý 38 ročný plynový kotol. Má prosím nárok na dotáciu? Ďakujem

  • Dáša Šišková 8. januára 2020 at 14:02 - Reply

   Dobry den Ľubomíra, ak mate na mysli kotlikove dotacie, tak tie budu urcene len pre domacnosti, ktore momentalne kuria drevom alebo uhlim a vdaka prispevku prejdu na plynove kurenie.

 20. Cyril 29. decembra 2019 at 21:38 - Reply

  Chcem sa spýtať o dotáciu na plynovi kotol

  • Dáša Šišková 8. januára 2020 at 14:00 - Reply

   Dobry den Cyril, o kotlikove dotacie momentalne nie je mozne ziadat. Projekt sa pripravuje a najskor ma byt spusteny az na jesen 2020

 21. Michal 7. januára 2020 at 16:45 - Reply

  Dobrý deň, je možné využiť dotáciu aj na výmenu starého a nehospodárneho plynového kotla?

  • Dáša Šišková 8. januára 2020 at 13:47 - Reply

   Dobry den Michal, podla informacii z ministerstva zivotneho prostredia kotlikove dotacie nebudu urcene na vymenu starych plynovych kotlov za nove kondenzacne kotly.

 22. Silvia 9. januára 2020 at 12:47 - Reply

  Dobrý deň mala by som záujem o dotáciu na plynové kotli viete mi dat bližšie info?

  • Dáša Šišková 9. januára 2020 at 12:57 - Reply

   Dobry den Silvia, ako mame uvedene v clanku, kotlikove dotacie sa momentalne pripravuju a najskor budu spustene na jesen 2020.Ziadne blizsie info zatial nie je dostupne. Situaciu sledujeme a v pripade aktualit o tom urcite budeme informovat.

 23. Tomas Cavo 15. januára 2020 at 22:29 - Reply

  Zdravim, chapem to spravne, že na žiadost o rezervovanie dotacie by som nemal potrebovať žiadne dalšie prilohy či potvrdenia? Alebo je treba/možne niečo dopredu si pre tieto kroky pripravit?

 24. František Borsodi 19. januára 2020 at 8:28 - Reply

  dobrý deň .Mám záujem na dotáciu plyn.kotla,a teda je logické ,že mi treba žiadosť…..môžete mi to poskytnúť?na mail aliibordodi@gmail.com. ďakujem

  • Dáša Šišková 20. januára 2020 at 8:03 - Reply

   Dobry den Frantisek, dotacie este nie su spustene. Momentalne sa pripravuju. Domacnosti budu moct ziadat o prispevok na plynove kotly najskor az na jesen v tomto roku.

 25. Jan 9. februára 2020 at 13:21 - Reply

  Dobry den.rad by som sa spytal,ze ci sa da vybavit dotacia na flagu plyn co som menil na starsiom dome za kotol na tuhe palivo.dakujem

  • Dáša Šišková 10. februára 2020 at 8:35 - Reply

   Dobry den, momentalne existuju dotacie na kotly na tuhe palivo, no domacnost moze taky prispevok ziskat, len ak novym kotlom nahradza stary kotol na uhlie. Viac info na https://bit.ly/2Sd4LZv

 26. Radovan Duranzia 9. februára 2020 at 14:03 - Reply

  Dobrý deň. To fakt budú poskytovať dotácie až na jeseň? Skôr to nepôjde?

  • Dáša Šišková 10. februára 2020 at 8:33 - Reply

   Dobry den Radovan, podla slov ministra zivotneho prostredia to urcite skor ako na jesen 2020 nebude.

 27. Marek 29. februára 2020 at 11:07 - Reply

  Dobrý deň, aj ja mám záujem o dotáciu na plynový kotôl. Kúrime starou pecou na drevo aj uhlie. Kde sa dá podať žiadosť na dotáciu. Ďakujem.

  • Dáša Šišková 2. marca 2020 at 8:49 - Reply

   Zdravim Marek. Dotacie na plynove kotly sa este len pripravuju. Presne podmienky projektu este stale nie su zname.

 28. Jan 6. marca 2020 at 8:09 - Reply

  Aké musí firma spĺňať požiadavky na montáž plynových kotlov okrem oprávnenia a osvedčenia

  • Lenka Klimková 6. marca 2020 at 9:20 - Reply

   Dobrý deň Ján.
   Konkrétne táto dotácia na plynové kotly sa bude týkať len domácností. Nie je teda určená pre firmy.

 29. Emil Benyák 13. marca 2020 at 18:34 - Reply

  Dobrý deň. Ak by som menil starý 25 ročný plynový kotol za nový kondenzačný mám nárok na dotáciu? Jedná sa o bytový dom so spoločným kúrením dvoch bytov na moje meno….

  • Dáša Šišková 16. marca 2020 at 10:58 - Reply

   Dobry den Emil, dotacie na plynove kotly su este len v stadiu priprav. To znamena, ze presne podmienky nie su este zname. Zatial sa vsak k projektu vyjadrilo ministerstvo zivotneho prostredia s tym, ze dotacie sa budu tykat len domacnosti, ktore doposial kurili starymi kotlami na drevo a s prispevkom prejdu na plynove kotly.

 30. Peter 23. marca 2020 at 20:32 - Reply

  Dobrý deň.
  Robím rekonštrukciu staršieho domu, kde sa kúrilo kotlom na tuhé palivo a taktiež tam je kotol na plyn.
  Chcel by som sa spýtať 2 otázky:
  1.) Ako sa preukáže že sa tam kúrilo kotlom na tuhé palivo? (Čestným prehlásením, fotkami, alebo je to niekde v papieroch? Osobne to asi kontrolovať nebudú.)
  2.) Čo so starým kotlom? (To sa niekde odovzdá/zabavia ho, alebo si to likvidujem sám, napr. do zberu, a prípadne je potrebné potvrdenie?)
  Alebo sa to dozviem až vo finálnych podmienkach? Ďakujem za odpoveď.

  • Dáša Šišková 24. marca 2020 at 8:25 - Reply

   Zdravim Peter,
   1. Jednou z podmienok projektu by mala byt spotreba plynu domacnosti mensia nez 700m3 za predchadzajuci kalendarny rok. Kontrolovat by sa to mohlo z vyuctovacich faktur od dodavatelov plynu.
   2. Ministerstvo zivotneho prostredia este nema vyspecifikovany projekt kotlikovych dotacii. Zatial spomenulo len par ramcovych podmienok, koho by sa mali dotacie tykat. Teraz hlada zhotovitela projektu, to znamena nejaku statnu organizaciu, pripadne vyssi uzemny celok, ktory sa o europske peniaze prihlasi a pripravi to cele. Vsetko ostatne sa dozvieme az potom.

 31. David mirga 1. apríla 2020 at 21:03 - Reply

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať či sa vzťahuje dotacia aj na novostavbu keď tam ešte nemám žiadny kotol .Mám urobené rozvody na kúrenie .A kde sa o to žiada.dakujem.

  • Dáša Šišková 2. apríla 2020 at 7:16 - Reply

   Dobry den, dotacie na plynove kotly este nie su spustene. Kedze projekt sa este len pripravuje, nie su zname presne podmienky koho a za akych podmienok sa budu dotacie tykat.

 32. Jozef 23. apríla 2020 at 18:17 - Reply

  Dobrý deň sú už kotlikove dotácie v obehu ak nie tak viete približný termín? Ďakujem za odpoveď

  • Dáša Šišková 27. apríla 2020 at 7:37 - Reply

   Dobry den Jozef, kotlikove dotacie este nie su spustene a podla informacii zo zaciatku roka 2020 sa do vyzvy o pripravu projektu zatial ziadna statna organizacia ani vyssi uzemny celok neprihlasil.

 33. Jana 26. apríla 2020 at 18:33 - Reply

  Dobrý deň prajem, prosím vás neviete náhodou ak vymeníme starý kotol na tuhé palivo za nový plynový teraz, či nám spätne preplatia náklady?

  • Dáša Šišková 27. apríla 2020 at 7:34 - Reply

   Dobry den Janka, projekt s kotlikovymi dotaciami sa este len bude pripravovat. Ministerstvo zivotneho prostredia v roku 2019 uviedlo, ze by sa mal projekt tykat domacnosti, ktore za predchadzajuci kalendarny rok nemali spotrebu plynu vyssiu nez 700m3. Ziadne dalsie podmienky este nie su zname.

 34. Miroslav 5. mája 2020 at 8:06 - Reply

  Dobrý deň. Čiže to mám chápať tak, že reklamy v TV už bežia na dotácie aspoň dva roky, každý mesiac v TV novinách štát vykresľuje ľudí, ktorý vykurujú tuhým palivom za najväčších znečisťovateľov ovzdušia a dotácie v nedohľadne. to je také slovenské. Chcem sa opýtať koľko m3 plynu musí žiadateľ spáliť po prechode na plyn? Môže čiastočne vykurovať aj drevom? Kto to bude kontrolovať či už nevykurujem drevom? Predpokladám že mi odpoviete že neviete. Ďakujem.

  • Dáša Šišková 5. mája 2020 at 9:15 - Reply

   Dobry den, kedze ministerstvo zivotneho prostredia este len hlada zhotovitela projektu kotlikovych dotacii, podmienky ziskania prispevku pre domacnosti nie su stanovene. Inymi slovami cely projekt sa bude este len vymyslat a MZP nechava tieto veci na toho, kto sa o vyclenene peniaze prihlasi a zastresi tento projekt.

 35. Milan 6. mája 2020 at 11:17 - Reply

  Dobrý deň,bude sa dať požiadať aj v takom prípade,napr:zatial vykurujem,krbom na drevo a elekrtickým kotlom ale uvažujem o dotiahnutí plynu.gakujem

  • Dáša Šišková 14. augusta 2020 at 11:13 - Reply

   Dobry den Milan, dotacie na plynove kotly este nie su spustene. Momentalne su v stadiu priprav. Viac informacii Ministerstvo zivotneho prostredia nezverejnilo.

 36. Miloš 10. augusta 2020 at 11:00 - Reply

  Dobrý deň, ešte stále nie je známe, odkedy si môžeme podávať žiadosť o kotlikovú dotáciu? Ďakujem Vám za odpoveď, pekný deň

  • Dáša Šišková 14. augusta 2020 at 11:15 - Reply

   Dobry den Milos, ziadne nove informacie ohladom pripravovaneho projektu na kotlikove dotacie nie su zname. Ministerstvo zivotneho prostredia naposledy informovalo o tomto projekte koncom roka 2019

 37. Ondro 17. októbra 2020 at 16:04 - Reply

  Dobrý deň.
  jeseň,zima je tu…mame nové info o dotáciach? Ďakujem

  • Dáša Šišková 19. októbra 2020 at 11:49 - Reply

   Dobry den Ondrej, Ministerstvo zivotneho prostredia vyhlasilo vyzvu pre vyssie uzemne celky alebo statne organizacie, ktore maju zaujem cely projekt kotlikovych dotacii zastresit, este v roku 2019. Do augusta 2020 sa im prihlasil len jeden uchadzac, ktory vsak nepodal kompletnu ziadost a preto ho vyradili. To znamena, ze projekt sa este ani nezacal pripravovat. Je teda iste, ze v tomto roku sa domacnosti kotlikovych ziadosti nedockaju.

 38. Majka 7. apríla 2021 at 18:44 - Reply

  Dobrý deň, mám v pláne meniť kúrenie aktuálne kurime drevom v dvoch domoch ale chceme to vymeniť za niečo šetrnejšie k prírode. Keďže som študent environmentálne inžinierstva chcem ísť príkladom. Chcem sa informovať ako postupovať pri dotácií na plynový kotol.

 39. Martin 26. mája 2021 at 5:44 - Reply

  Dobrý deň, takže na plynové kotly sa dotácie ani nebudú dávať?

  • Dáša Šišková 26. mája 2021 at 8:53 - Reply

   Dobry den Martin
   Ministerstvo zivotneho prostredia pripravuje ako nahradu tzv. Zelenu obnovu. Kedze je projekt este len vo svojom pociatku, podrobnosti nie su zname. Ma ist o jeden z najvacsich ucelenych investičnych balikov s 528 mil. eur urcenych na komplexnu obnovu rodinných domov. Ambiciou ministerstva je podporit minimalne 30-tisic projektov obnovy rodinnych domov.

 40. Štefan 2. júna 2021 at 18:10 - Reply

  Dobrý den, chcem menit kotol na tuhe palivo za kotol na peletky. Ako ziskam dotaciu? Mozem o nu poziadat sam, alebo ziadost musi podat nejaka opravnena osoba? Ak sam, tak kde mam zacat?

 41. mino 4. júna 2021 at 14:28 - Reply

  Dobry den,mam zaujem o dotaciu na plynovy kotol. Prosim vas kde zozeniem formular na ziadost.Dakujem.

  • Dáša Šišková 4. júna 2021 at 14:32 - Reply

   Dobry den, projekt dotacii na plynove kotly stopli este pred jeho spustenim. Momentalne pripravuje ministerstvo zivotneho prostredia tzv zelenu obnovu. Blizsie informacie vsak este nie su zname.

 42. Ján Feješ 4. januára 2022 at 3:44 - Reply

  Dobré ráno. Ako je to vlastne stou Dotáciou bude to či nebude, či len obyčajných ľudí robíte somarov. Aj my 30rokov kurime Drevom uhlím a radi by sme prešli na plyn. Môžete poradiť. Kde sa dopátrať informáciám. Ďakujem Ján.

  • Dáša Šišková 14. januára 2022 at 16:10 - Reply

   Dobry den p. Feješ, dotacny projekt na obnovu starsich rodinnych domov a znizenie ich energetickej narocnosti je momentalne v stadiu priprav. Podla informacii z ministerstva zivotneho prostredia by ho mali spustit niekedy v lete.

Leave A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.