Nové pravidlá dotácií pre novostavby s takmer nulovou spotrebou energie

Nové pravidlá dotácií pre novostavby s takmer nulovou spotrebou energie

Dotácie na nové rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie štartujú už v druhom štvrťroku 2020. Oproti prvému kolu však prichádzajú s výraznou zmenou.

Vzhľadom na sprísňovanie energetických noriem pre všetky typy budov, sú stavebníci nútení stavať stále ekologickejšie rodinné domy. Od roku 2016 je možné postaviť len ultranízkoteplotné budovy a od 1.9.2021 už bude možné skolaudovať len rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie. Aby tieto normy majitelia nových domov splnili, musia siahnuť po kvalitnejších a efektívnejších tepelných izoláciach, ale aj po energii z obnoviteľných zdrojov energie. Tieto opatrenia vedú ruka v ruke aj s vyššími investičnými nákladmi.

Ministerstvo dopravy a výstavby preto pripravilo projekt, ktorý môže majiteľom novostavieb sčasti pomôcť. V auguste 2019 boli prvý krát spustené dotácie na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie.  Limit žiadostí sa naplnil v polovici októbra 2019. 500žiadateľov tak získalo štátny príspevok až do výšky 8800,- eur za to, že svoj nový rodinný dom postavili, čo možno najúspornejšie.

Pokračovanie projektu Ministerstvo dopravy a výstavby plánuje už v druhom štvrťroku 2020.

V októbri 2019 bol však prijatý nový zákon, ktorý výrazne zasiahne aj do dotačného projektu pre novostavby. Ide o 2 závažné zmeny a to:

1. Úprava minimálneho dátumu právoplatného kolaudačného rozhodnutia

„Po novom“ sa budú týkať dotácie novostavieb, ktoré získali kolaudačné rozhodnutie maximálne 2roky pred podaním žiadosti.

To znamená, že ak domácnosť žiada o príspevok na novostavbu v roku 2020, tak právoplatné kolaudačné rozhodnutie musí byť vydané v rokoch 2018-2020

2. Vylúčenie kombinácie rôznych dotačných podpor pre domácnosti z viacerých programov

Doposiaľ sa vylúčenie vzťahovalo len na kombináciu s podporou zo štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Od marca už dotáciu na novostavbu nemôžu získať ani domácnosti, ktoré boli podporené z verejných alebo finančných prostriedkov Európskej únie v rámci iných podporných programov (ako napr. program Zelená domácnostiam).

To znamená, že ak domácnosť už získala napr. príspevok na nákup a inštaláciu tepelného čerpadla (kde maximálna výška je 3400,-eur), stráca tak nárok na príspevok na novostavbu (kde je maximálna výška 8000,-eur + 800,-eur na projektovú dokumentáciu)

Porovnanie zmien pre dotácia na novostavby 2020

Novela zákona nadobudne účinnosť 10. marca 2020 a teda nové pravidlá sa týkajú už najbližšej výzvy, ktorá bude vyhlásená v 2. štvrťoku 2020.

By |2020-02-25T15:25:53+00:00február 25th, 2020|Dotácie na rodinné domy|6 komentárov

About the Author:

6 komentárov

 1. Michal 6. marca 2020 at 11:06 - Reply

  Dobry den aj v tomto pripade sa vyplna online ziadost ako pri dotaciach na obnovitelne zdroje, lebo ziadne tlaxivko som nenasol ?

  • Lenka Klimková 6. marca 2020 at 14:12 - Reply

   Dobrý deň Michal.
   O dotáciu sa ešte momentálne žiadať nedá. Pre domácnosti bude dotácia aktuálna pravdepodobne až na jeseň 2020. Spôsob žiadosti zatiaľ ešte tiež nie je známy.

 2. Miro 10. marca 2020 at 0:04 - Reply

  Touto nešťastnou zmenou – buď dotácia SIEA alebo toto zákonodarca poškodil mnoho stavebníkov ktorý od prvej výzvy dokočili dom. Stratili sme možnosť si včas vybrať keďže sa podmienky menili za pochodu a napr ja som tým prišiel o min 6000€ keďže som investoval do drahšieho tepelného čerpadla aby som splnil podmienky na A0. Keď som montoval tepelné čerpadlo kombinácia s dotáciou SIEA nebola zakázaná a ak by bola určite by som ju nevyužil ak by som mal vedomosť, že sa tým pripravím o dotáciu na A0. Zaujimalo by ma koľko nás takýchto je….

  • Lenka Klimková 10. marca 2020 at 10:34 - Reply

   Dobrý deň Miro.

   Áno máte pravdu. Je to diskriminačné rozhodnutie a určite je Vás veľmi veľa. Skúste svoj podnet adresovať Ministerstvu dopravy a výstavby.

 3. Zlatko Svec 31. marca 2020 at 13:00 - Reply

  Tiez patrim k “diskriminovanym” , kedze som pouzil dotaciu na tepelne cerpadlo 🙁 idem pisat na MDaV.
  Aj ked, nemyslim ze to pomoze. Urcite mali ostat podmienky take iste.

  • Dáša Šišková 31. marca 2020 at 13:46 - Reply

   Dobry den. Suhlasime s Vami. Urcite je to nestandardne, aby sa takto vyrazne zmenili podmienky pocas trvania projektu.

Leave A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.