Nové pravidlá dotácií pre novostavby s takmer nulovou spotrebou energie

Nové pravidlá dotácií pre novostavby s takmer nulovou spotrebou energie

Dotácie na nové rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie štartujú už v druhom štvrťroku 2020. Oproti prvému kolu však prichádzajú s výraznou zmenou.

Vzhľadom na sprísňovanie energetických noriem pre všetky typy budov, sú stavebníci nútení stavať stále ekologickejšie rodinné domy. Od roku 2016 je možné postaviť len ultranízkoteplotné budovy a od 1.9.2021 už bude možné skolaudovať len rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie. Aby tieto normy majitelia nových domov splnili, musia siahnuť po kvalitnejších a efektívnejších tepelných izoláciach, ale aj po energii z obnoviteľných zdrojov energie. Tieto opatrenia vedú ruka v ruke aj s vyššími investičnými nákladmi.

Ministerstvo dopravy a výstavby preto pripravilo projekt, ktorý môže majiteľom novostavieb sčasti pomôcť. V auguste 2019 boli prvý krát spustené dotácie na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie.  Limit žiadostí sa naplnil v polovici októbra 2019. 500žiadateľov tak získalo štátny príspevok až do výšky 8800,- eur za to, že svoj nový rodinný dom postavili, čo možno najúspornejšie.

Pokračovanie projektu Ministerstvo dopravy a výstavby plánuje už v druhom štvrťroku 2020.

V októbri 2019 bol však prijatý nový zákon, ktorý výrazne zasiahne aj do dotačného projektu pre novostavby. Ide o 2 závažné zmeny a to:

1. Úprava minimálneho dátumu právoplatného kolaudačného rozhodnutia

„Po novom“ sa budú týkať dotácie novostavieb, ktoré získali kolaudačné rozhodnutie maximálne 2roky pred podaním žiadosti.

To znamená, že ak domácnosť žiada o príspevok na novostavbu v roku 2020, tak právoplatné kolaudačné rozhodnutie musí byť vydané v rokoch 2018-2020

2. Vylúčenie kombinácie rôznych dotačných podpor pre domácnosti z viacerých programov

Doposiaľ sa vylúčenie vzťahovalo len na kombináciu s podporou zo štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Od marca už dotáciu na novostavbu nemôžu získať ani domácnosti, ktoré boli podporené z verejných alebo finančných prostriedkov Európskej únie v rámci iných podporných programov (ako napr. program Zelená domácnostiam).

To znamená, že ak domácnosť už získala napr. príspevok na nákup a inštaláciu tepelného čerpadla (kde maximálna výška je 3400,-eur), stráca tak nárok na príspevok na novostavbu (kde je maximálna výška 8000,-eur + 800,-eur na projektovú dokumentáciu)

Porovnanie zmien pre dotácia na novostavby 2020

Novela zákona nadobudne účinnosť 10. marca 2020 a teda nové pravidlá sa týkajú už najbližšej výzvy, ktorá bude vyhlásená v 2. štvrťoku 2020.

By |2020-02-25T15:25:53+00:00február 25th, 2020|Dotácie na rodinné domy|11 komentárov

About the Author:

11 komentárov

 1. Michal 6. marca 2020 at 11:06 - Reply

  Dobry den aj v tomto pripade sa vyplna online ziadost ako pri dotaciach na obnovitelne zdroje, lebo ziadne tlaxivko som nenasol ?

  • Lenka Klimková 6. marca 2020 at 14:12 - Reply

   Dobrý deň Michal.
   O dotáciu sa ešte momentálne žiadať nedá. Pre domácnosti bude dotácia aktuálna pravdepodobne až na jeseň 2020. Spôsob žiadosti zatiaľ ešte tiež nie je známy.

 2. Miro 10. marca 2020 at 0:04 - Reply

  Touto nešťastnou zmenou – buď dotácia SIEA alebo toto zákonodarca poškodil mnoho stavebníkov ktorý od prvej výzvy dokočili dom. Stratili sme možnosť si včas vybrať keďže sa podmienky menili za pochodu a napr ja som tým prišiel o min 6000€ keďže som investoval do drahšieho tepelného čerpadla aby som splnil podmienky na A0. Keď som montoval tepelné čerpadlo kombinácia s dotáciou SIEA nebola zakázaná a ak by bola určite by som ju nevyužil ak by som mal vedomosť, že sa tým pripravím o dotáciu na A0. Zaujimalo by ma koľko nás takýchto je….

  • Lenka Klimková 10. marca 2020 at 10:34 - Reply

   Dobrý deň Miro.

   Áno máte pravdu. Je to diskriminačné rozhodnutie a určite je Vás veľmi veľa. Skúste svoj podnet adresovať Ministerstvu dopravy a výstavby.

 3. Zlatko Svec 31. marca 2020 at 13:00 - Reply

  Tiez patrim k “diskriminovanym” , kedze som pouzil dotaciu na tepelne cerpadlo 🙁 idem pisat na MDaV.
  Aj ked, nemyslim ze to pomoze. Urcite mali ostat podmienky take iste.

  • Dáša Šišková 31. marca 2020 at 13:46 - Reply

   Dobry den. Suhlasime s Vami. Urcite je to nestandardne, aby sa takto vyrazne zmenili podmienky pocas trvania projektu.

 4. Ondrej 14. apríla 2020 at 11:27 - Reply

  dobrý deň, ja som zase na vážkach, či mám ísť do tepelného čerpadla, mať tak dom A0, risknúť to a dúfať, že nezrušia túto formu dotácie… ten súbeh najmä pri predmetnom tepelnom čerpadle je naozaj nešťastne vyriešený… človek by tak krásne mohol získať cez 11000 eur a to už by som nerozmýšľal ani sekundu… keďže v mojom prípade ide o drevodom, kde materiálovo jasne splním podmienky, stále uvažujem nad formou vykurovania a TUV, rekuperáciu mať budem a ak všetko pôjde dobre tak takto o rok by mal byť dom skolaudovaný, čiže nejaká 3. výzva by ma mohla počkať, ale MIND nevie zaručiť, či bude vyhlásená… najmä z pohľadu štátneho rozpočtu, ktorý bude dosť poddimenzovaný… aký je váš pohľad na vec? ďakujem za odpoveď

  • Dáša Šišková 14. apríla 2020 at 12:25 - Reply

   Zdravim Ondrej,
   1. neviem v akom stadiu vystavby sa momentalne nachadzate, ale ak zvazujete viacere moznosti vykurovania, bolo by vhodne poradit sa s nejakym kurenarom, ktory Vam bude vediet na zaklade tepelnych strat odporucat vhodny zdroj tepla, pripadne prepocitat navratnosti jednotlivych rieseni. Neexistuje totiz jedno kurenie, ktore by bolo idealne pre kazdeho. Ano tepelne cerpadla su efektivne a usporne, ale su pripady, kedy namiesto tepelneho cerpadla aj my navrhujeme napr. plynove kotly, elektrokotly a pod…
   2. co sa tyka ministerstva dopravy a vystavby, tam mate pravdu. Nikto Vam nezaruci, ze napr. o rok budu dotacie na novostavby tiez.
   Dotacny projekt na nakup a instalaciu obnovitelnych zdrojov energie Zelena domacnostiam, ktory spada pod ministerstvo zivotneho prostredia je vsak stabilny program, ktory s mensimi obmenami funguje uz od roku 2015. Pokracovanie programu Zelena domacnostiam II je naplanovana az do roku 2023 a na rozdiel od dotacii na novostavby, ktore sa teraz ziadaju spatne (na uz skolaudovane domy), o dotaciu na tepelne cerpadlo ziadate este pred jeho instalovanim. A aj prispevok s max. vyskou do 3400,-eur moze domacnostiam pomoct a vyrazne skratit navratnost danej investicie. O kolko, zalezi od domu, spotreby tepla, domacnosti atd… Nasim klientom v pripade zaujmu vieme tuto informaciu poskytnut.

 5. Ľubo T 16. apríla 2020 at 12:04 - Reply

  Ale veď to je smiešne, tí čo tu plaču, že je to diskrimacne. Keď tak, diskriminačný je tento systém, ktorý keď už tak, mal byť nastavený tak, ako je to v Českej republike.
  Predsa len, Fero mrkva dostane dotáciu na tepelné čerpadlo, ale ešte by chcel ďalšiu, lebo spĺňa A0. Ja keď som začal stavať, tak žiadne dotácie sa nedostávali, teraz kolaudujem a A0 spĺňame aj bbez toho, aby som dáku dotáciu očakával. Takže sebe ju kľudne doprajem, staval som extrémne úsporný dom bez toho aby som čakal dáku podporu. Ale špekulanti typu, dal som si tepelné čerpadlo len aby som sa zmestil do A0 ešte aj s dotáciou a teraz chcem ďalšiu?? Nebuďte trápni.

 6. Marian 2. júna 2020 at 9:48 - Reply

  Dobry den,
  rad by som sa dozvedel podmienky na ziskanie dotacie na RD. Na zaklade coho sa urcuje tzv. ” nulovy dom” a co vsetko musim splnat, ak mam zaujem u tuto dotáciu.
  Dakujem
  mp

  • Dáša Šišková 2. júna 2020 at 15:33 - Reply

   Dobry den Marian,
   nulovy dom A0 (s takmer nulovou potrebou energie) je vtedy, ak potrebna primarna energia neprekroci 54 kWh/m2 za rok. Poziadavky na energeticku hospodarnosť budov vychadzaju zo zakona c. 555/2005 Z. z. v zneni neskorsich predpisov a vyhlasky c. 364/2012 Z. z. pre energeticku certifikaciu. Certifikat sa predklada pri kolaudacii.
   Co sa tyka presnych podmienok k ziskaniu dotacie na novostavby, najdete ich na stranke http://www.byvajteusporne.sk

Leave A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.